Δεν είχαμε νικητή στη Λεωφόρο.

Ντέρμπι «αιωνίων» είχαμε στο «Απόστολος Νικολαΐδης», με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται τον Ολυμπιακό για την 11η αγωνιστική της Super League.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο ματς με τον… αέρα του αήττητου, έχοντας «δέκα στα δέκα» φέτος, τη στιγμή που οι Πειραιώτες προέρχονταν από δύο διαδοχικές νίκες και ρεκόρ 6-3-2.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες, 1-1, με τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να παραμένουν στην κορυφή της κατάταξης με 31 βαθμούς, στο +10 από τους φιλοξενούμενους που είναι τρίτοι στην κατάταξη, ισόβαθμοι με τον Βόλο.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους «ερυθρόλευκους» στο 15’, αλλά την σπατάλησε ο Μπιελ. Χαμένη ευκαιρία είχε και στο 19’ ο Παλάσιος, από πλευράς «τριφυλλιού».

Στο 24’ ο Χάμες Ροντρίγκες σούταρε στην ευθεία, αλλά απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Γκολ του Παλάσιος ακυρώθηκε στο 30’, για οφσάιντ, με τον ίδιο παίκτη να δοκιμάζει το πόδι του και στο 38’, αλλά χωρίς επιτυχία.

Ο Εμβιλά βρέθηκε σε θέση βολής στο 43’, με το σουτ του να φεύγει πάνω από την εστία του Μπρινιόλι.

Στο δεύτερο μέρος, συγκεκριμένα στο 49’, σουτ του Μπιέλ εξουδετέρωσε ο Μπρινιόλι, όπως κι εκείνο του Μασούρα στο 61’.

Νωρίτερα, στο 53’, ο Παλάσιος είχε αντικατασταθεί λόγω τραυματισμού, με τους γηπεδούχους να χάνουν έναν πολύτιμο παίκτη τους.

Οι παίκτες του Μίτσελ συνέχισαν να πιέζουν, με τον Χάμες Ροντρίγκες στο 67’, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που βρήκε και πάλι δίχτυα.

Ο Μπερνάρ είδε τον Σπόραρ κι εκείνος σκόραρε μέσα από την περιοχή στο 76’, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Τελικά, το πολυπόθητο γκολ σημείωσε ο Ολυμπιακός στο 84’, με τον Ελ Αραμπί να βρίσκει τον Μπιέλ, εκείνον να πιάνει το βολέ και να στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία.

Στις καθυστερήσεις ο Άβιλα χτύπησε με το χέρι το πρόσωπο του Ιωαννίδη, ενώ κυνηγούσαν την μπάλα, με τον δεύτερο να πέφτει στο έδαφος και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

Το πέναλτι κλήθηκε να εκτελέσει ο Σπόραρ, στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, και ισοφάρισε σε 1-1.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσέριν (86’ Ιωαννίδης), Πέρεθ, Μπερνάρ, Παλάσιος (53’ Κουρμπέλης), Σπόραρ, Βέρμπιτς (78’ Βαγιαννίδης).

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μασούρας (76’ Βρουσάι), Ροντρίγκες (84’ Φορτούνης), Μπιέλ (93’ Μπόουλερ), Μακαμπού (75’ Ελ Αραμπί).

1-1, ο Σπόραρ ευστοχεί σε πέναλτι στο 90+13′:

0-1 με γυριστό σουτ του Μπιέλ, ασίστ Ελ Αραμπί: