Αήττητο, με «εφτά στα εφτά», το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε στο «Απόστολος Νικολαΐδης» τον Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Οι «πράσινοι» έφθασαν στην κατάκτηση της νίκης με 1-0, με τον Αϊτόρ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του ματς στο 80’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Έτσι, παρέμειναν πρώτοι και αήττητοι, κάνοντας το «εφτά στα εφτά» στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεν τους έφθανε η ήττα, οι Αρκάδες τελείωσαν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Έρβιν Τζουκάνοβιτς στο 83’.

Ο Ισπανός εξτρέμ βρήκε και πάλι δίχτυα κι έσπασε ακόμα μία αρνητική παράδοση, η οποία κρατούσε από τον Δεκέμβριο του 2019. Είχαν προηγηθεί επτά σερί ματς χωρίς νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις μία τελική προσπάθεια κι αυτή στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Σίτο, αλλά ο Μπρινιόλι δήλωσε «παρών» και απέκρουσε σε κόρνερ.

Το «τριφύλλι», από την πλευρά του, είχε δεκαεφτά τελικές για γκολ. Το πέναλτι κέρδισε ο ίδιος ο Αϊτόρ, ο οποίος ανατράπηκε από τον Άλβαρες.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες (75′ Βαγιαννίδης), Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης (90+2′ Τσόκαι), Αϊτόρ, Μπερνάρ, Παλάσιος (63′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρσία (45+2′ Ρεγκίς), Καστιάνιο, Ζουκάνοβιτς, Άλβαρεζ, Ιγκλέσιας, Στάνκο, Τιλίκα (88′ Ριέρα), Γκαρντάβσκι, Μπαρτόλο (87′ Σίτο), Μπαράλες (60′ Μουνάφο).