Στις τέσσερις διαδοχικές νίκες έφθασαν οι Θεσσαλονικείς.

Στο Αγρίνιο συναντήθηκαν ο Παναιτωλικός και ο ΠΑΟΚ, στην επανέναρξη της Super League μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ.

Οι δύο αντίπαλοι τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, με τους Θεσσαλονικείς να αναδεικνύονται νικητές με 2-0.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Νέλσον Ολιβέιρα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Oι «ασπρόμαυροι» εκτέλεσαν φάουλ στα αριστερά και εκτός περιοχής, με τον Νάρεϊ. Ο Πορτογάλος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, υπήρξε ένταση μετά το γκολ, καθώς κατά την εκτέλεση του φάουλ υπήρξε σπρώξιμο του Ντόουγκλας Αουγκούστο στον Κολοβό.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 86’ με τον Ντόουγκλας Αουγκούστο, ο οποίος έκλεψε την μπάλα, έπαιξε το ένα-δύο με τον Ολιβέιρα και, αφού μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με το αριστερό και νίκησε τον Ανέστη.

Oι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου σημείωσαν την τέταρτη διαδοχική νίκη τους και ανέβηκαν στην τρίτη θέση της κατάταξης, στο +2 από τον Ολυμπιακό.

Όγδοοι έμειναν οι γηπεδούχοι.

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Μλάντεν, Λάρσον, Χουχούμης, Φλόρες, Μάρτενσον (65′ Σενγκέλια), Κολοβός, Ντίας (81′ Ξενιτίδης), Καρέλης (81′ Ζοάο Πέντρο), Νταγκό.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (88′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Σβαμπ (88′ Ντάντας), Νάρεϊ (81′ Μουργκ), Ελ Καντουρί (19′ A.Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (88′ Μπράντον).

0-2, υποδειγματική εκτέλεση του Αουγκούστο: