Ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Ολυμπιακός συναντήθηκαν στους Ζωσιμάδες, στην επανέναρξη της Super League μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ. Οι δύο αντίπαλοι τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0, με αμφότερα τα τέρματά τους να τα σημειώνει ο Κώστας Φορτούνης, στο 33’ και στο 45’. Το ηπειρώτικο συγκρότημα μείωσε στο 64’ με τον Γιώργο Παμλίδη κι […]

Ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Ολυμπιακός συναντήθηκαν στους Ζωσιμάδες, στην επανέναρξη της Super League μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ.

Οι δύο αντίπαλοι τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0, με αμφότερα τα τέρματά τους να τα σημειώνει ο Κώστας Φορτούνης, στο 33’ και στο 45’.

Το ηπειρώτικο συγκρότημα μείωσε στο 64’ με τον Γιώργο Παμλίδη κι έφερε το ματς στα ίσα με τον Άγγελο Λιάσο στο 76’.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πλέον τους 16 χαμένους πόντους σε 14 αναμετρήσεις, κάτι που συνέβη τελευταία τη χρονιά 1994-95, πριν από 28 έτη! Τότε είχε ρεκόρ 7-3-4 και ήταν ξανά στο -12 από τον πρώτο Παναθηναϊκό μετά τα πρώτα 14 ματς του!

Επιπλέον, η τελευταία στιγμή που σε επαρχιακή έδρα ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενος με 2-0 και δεν πήρε τη νίκη, ήταν πριν από 32 ετη, στις 30/9/90, όταν είχε προβάδισμα 2-0 του Πανσερραϊκού με τα τέρματα των Μαυρομάτη και Σάβιτσεφ, αλλά ήρθε ισόπαλος στην επανάληψη από τους Χάβο και Πετρούνοφ.