«Κόλλησαν» στο 0-0 ΑΕΚ και Παναθηναϊκός.

Στο ΟΑΚΑ έπαιξαν η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός για την 7η αγωνιστική των φετινών πλέι οφ της Super League.

Στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος η «Ένωση» είχε επικρατήσει στο Ολυμπιακό Στάδιο με 1-0 κι είχε χάσει με 3-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Στο πρώτο ματς των πλέι οφ οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες, 1-1.

Ισόπαλες ήρθαν και τώρα, σε ένα ματς με τις ευκαιρίες να είναι μετρημένες.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά και στο 29’ απείλησαν με τον Εχσάν Χατζισαφί. Ωστόσο, το σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, στη σπουδαιότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Δημήτρης Κουρμπέλης «φλέρταρε» με το γκολ στο 65’, όπως και ο Χουάνκαρ. Το ίδιο και και ο Λιβάι Γκαρσία στο 86’.

Ωστόσο, κανείς τους δεν κατάφερε να σκοράρει.

Με την ισοπαλία το «τριφύλλι» διατήρησε το προβάδισμά του για έξοδο στο Europa Conference League, έχοντας 55 βαθμούς. Η «Ένωση» έμεινε στους 53.

Οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για φραστική επίθεση του Δημήτρη Μελισσανίδη στους διαιτητές του ντέρμπι. Η ΠΑΕ ΑΕΚ, όμως, τους διέψευσε.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (75’ Τάνκοβιτς), Χατζισαφί (67’ Μάνταλος), Τσούμπερ, Άμραμπατ, Γκαρσία.
Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ (82’ Σάντσες), Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (46’ Βιτάλ), Μαουρίσιο (62’ Κουρμπέλης), Παλάσιος, Ιωαννίδης (62’ Καρλίτος), Αϊτόρ (74’ Μακέντα).