Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους παρατάχθηκαν οι «κιτρινόμαυροι».

Η ΑΕΚ συνεχίζει σε εντατικό ρυθμό την προετοιμασία της στην Ολλανδία, την Τρίτη (04/07) μάλιστα έδωσε και φιλικό, απέναντι στη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Η «Ένωση» γνώρισε την ήττα με 1-0, αλλά αυτό που είχε περισσότερη σημασία για τον Ματίας Αλμέιδα είναι πως οι παίκτες της έδειξαν θετικά στοιχεία.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους λόγω των απουσιών των διεθνών.

Είχαν τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο μέρους του, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο βρέθηκαν πίσω στο σκορ από μια στημένη φάση και δεν κατάφεραν να «απαντήσουν», παρότι πίεσαν μέχρι το τέλος.

Η εξέλιξη του φιλικού:

7’ Ο Γαλανόπουλος έκανε ένα τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή, ο Σούμπαριτς απέκρουσε με υπερένταση.

18’ Ο Φαν Βέερτ έφυγε τετ α τετ, όμως σταμάτησε με υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ, παρότι πήρε τη μπάλα από λάθος πάσα αντιπάλου!

23’ Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Σούμπαριτς έδιωξε σε κόρνερ.

24’ Ο Γαλανόπουλος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

27’ Ο Γιόνσον έκανε κάθετη μπαλιά για τον Φαν Βέερτ, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!

28’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρτσινάι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Λοκομοτίβα (0-1).

32’ Ο Γαλανόπουλος συνδυάστηκε με τον Ζίνι, έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ!

49’ Ο Ελίασον έκανε γύρισμα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, έφτασε στον Ζίνι που έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά την έστειλε άουτ.

55’ Σουτ του Μιλίσεβιτς λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

58’ Σέντρα του Ραντόνια, ο Φαν Βέερτ έκανε το γυριστό σουτ από πλάγια θέση, ο Σούμπαριτς απέκρουσε εντυπωσιακά!

64’ Ωραία ενέργεια και πλασέ του Μουκουντί μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

65’ Ο Ελίασον εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, ο τερματοφύλακας της Λοκομοτίβα απέκρουσε στη γωνία του!

74’ Σουτ του Μαχαίρα μέσα από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Σαβάτοβιτς.

75’ Λήξη του αγώνα.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ραντόνια (69’ Πήλιος), Μήτογλου (69’ Γεμπόα), Μουκουντί (71’ Χρυσόπουλος), Μοχαμάντι, Γαλανόπουλος, Γιόνσον (69’ Λαμαράνα), Ελίασον, Ζίνι, Γκατσίνοβιτς (69’ Μαχαίρας), Φαν Βέερτ (69’ Κοσίδης).

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ: Σούμπαριτς, Βράνκοβιτς, Μαρσινάι, Καλάιτσα, Μιλίσεβιτς, Μάριτς, Μπουμπάνια, Καιζάι, Μουντράζιγια, Γκόριτσαν, Τούτσι. Έπαιξαν και οι Σαβάτοβιτς, Σότιτσεκ, Ζίβκοβιτς, Σμάκαϊ, Λέοβατς, Μάσιτς.