Οι Φθιωτείς διατηρήθηκαν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

H Λαμία υποδέχθηκε τον Λεβαδειακό, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των φετινών πλέι άουτ της Super League, σε ένα ματς που δεν είχαμε νικητή.

Στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, στο ίδιο γήπεδο, οι Φθιωτείς είχαν επικρατήσει με 1-0, αλλά στη Λιβαδειά οι δύο ομάδες είχαν κολλήσει στη «λευκή» ισοπαλία.

Τώρα, δεν είχαμε και πάλι νικητή, αφού ήρθαν και πάλι ισόπαλες, 1-1, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο Γιώργος Νίκας άνοιξε το σκορ στο 45’+1’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Ζόραν Τόσιτς να φέρνει το ματς στα ίσα στο 90’+3’.

Οι γηπεδούχοι πήραν για δεύτερη διαδοχική αναμέτρηση τον βαθμό της ισοπαλίας και παρέμειναν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, στο +2 από τον Ιωνικό.

Στον… πάτο της κατάταξης των πλέι άουτ παρέμειναν, από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι. Έτσι, υποβιβάστηκαν και μαθηματικά στη Super League 2.

Λαμία: Κοσέλεφ, Αμπάντα, Σίμον, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σλίβκα, Τζανδάρης (63′ Τσούκαλος), Νούνιες (55′ Τσιλούλης), Στάνκο, Μαρτίνεθ (69′ Τόσιτς), Μεντίνα (69′ Μανούσος).

Λεβαδειακός: Γκροφ, Χάμοντ, Τσάπρας, Νίκας, Μεχία (90+2′ Συμελίδης), Γιαννιώτας (90+2′ Ντεντάκης), Βρακάς (73′ Σαχπεκίδης), Λιάγκας, Παναγιώτου, Παζ, Γερεμέγεφ (46′ Σακό 83′ λ. τρ. Μπελμόν).

Ηγετική επέμβαση του Γκροφ σε τετ α τετ με τον Νούνιες:

Οι φίλοι της Λαμίας δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα για τον ‘τελικό’ με το Λεβαδειακό: