Η ισοπαλία, 1-1, στο «Αθανάσιος Διάκος» κράτησε τους Λαμιώτες στη μεγάλη κατηγορία.

Η Λαμία υποδέχθηκε τη Βέροια, στο δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων για τα μπαράζ ανόδου/παραμονής στη Super League.

Οι γηπεδούχοι τερμάτισαν στην προτελευταία θέση της Super League. Στο πρώτο ματς επικράτησαν με 2-1.

Οι Βεροιώτες, από την πλευρά τους, τερμάτισαν στην πρώτη θέση του Βόρειου Ομίλου της Super League 2. Ωστόσο, έχασαν από τον Λεβαδειακό. Έτσι, διεκδίκησαν την άνοδο απέναντι στο συγκρότημα από τη Φθιώτιδα.

Ο επαναληπτικός,  στο «Αθανάσιος Διάκος», επιφύλαξε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, που έδωσε ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς. Βέβαια, με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ να ισχύει, οι Λαμιώτες εξακολουθούσαν να έχουν το «πάνω χέρι» για τη σωτηρία.

Στο 28’ ο Πέτρος Γιακουμάκης πήρε την πάσα από τον Γαβριηλίδη που έπιασε την μπάλα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και σκόραρε για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με γροθιές έδιωξε ο Παπαδόπουλος δυνατό σουτ του Τζανδάρη στο 43’, ενώ στο 46’ ο Φοφανά αστόχησε σε σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 78’ κι αφού ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR η Λαμία «κλείδωσε» την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Σκόρερ ο Ντάνι Μπεχαράνο, με σουτ στην κίνηση.

Εξάλλου, οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη βγήκαν μπροστά, στα εναπομείναντα λεπτά, για να πετύχουν το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η προσπάθειά τους δεν καρποφόρησε.

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (82′ Γκέντσογλου), Προβυδάκης (46′ Σαραμαντάς), Νούνιες (74′ Τιρόνε), Μανούσος (96′ Αραμπούλι), Καραμάνος (74′ Μπανγκουρά).

Βέροια (Δερμιτζάκης: Παπαδόπουλος, Πεταυράκης, Δημόπουλος, Μαραγκός (46′ Σκόνδρας), Μπουκουβάλας, Μούργος, Κάτσε, Γαβριηλίδης, Φοφανά (65′ Κουατένγκ), Πασάς, Γιακουμάκης.

Δάκρυα στην εξέδρα της Βέροιας και η αγκαλιά του ιδιοκτήτη της Λαμίας στον Δερμιτζάκη: