Oι παίκτες του Άλαν Πάρντιου επέστρεψαν στις νίκες.

Ο Άρης υποδέχθηκε τον Ιωνικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν την ανατροπή και πήραν το «τρίποντο», με 2-1, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα έπειτα από δύο σερί ήττες.

Χωρίς νίκη παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι, που βρίσκονται στον… πάτο της κατάταξης με μόλις δύο βαθμούς.

Ο Βασίλης Μάντζης άνοιξε το σκορ στο 42’. Ο Λοβέρα έκανε το γύρισμα στον Άοσμαν, εκείνος σούταρε αμέσως, όμως ο Κουέστα δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα. Ο 30χρονος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-0.

Ο Ζερβίνιο στο 63’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με ωραίο κοντινό σουτ, ενώ τη νίκη στην ομάδα του χάρισε ο Αντρέ Γκρέι στο 73’, ο οποίος επίσης από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Στο 23’ ο Άρης είχε δοκάρι με τον Πάλμα, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυνόμενου και άλλαξε πορεία.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 33’, ο Άρης βρήκε δίχτυα με τον Καμάτσο, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι «κυανόλευκοι», μετά και την είσοδο του Μεντόσα, πίεσαν στα τελευταία λεπτά για το γκολ της ισοφάρισης. Οι γηπεδούχοι, όμως, αμύνθηκαν καλά και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά.

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού, Νταμπό (56′ Ματέο Γκαρσία), Ετέμπο, Καμάτσο, Πάλμα (67′ Γκρέι), Μαντσίνι (42′ Μάνου Γκαρθία), Ζερβινιό (67′ Ιτούρμπε).

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Σάκιτς (76′ Σάκιτς), Ρομαό, Αντούνες, Μύγας, Άοσμαν (76′ Μεντόσα), Φαντιγκά, Λοβέρα (46′ Σεμπά), Κάνιας (52′ Τσιμπσά, 76′ Μάσας), Ελευθεριάδης, Μάντζης.