Τσάβι: «Εάν δεν... σκοτώσεις την Ρεάλ, θα σε... σκοτώσει αυτή»

Τσάβι: «Εάν δεν… σκοτώσεις την Ρεάλ, θα σε… σκοτώσει αυτή»

Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε στο Καμπ Νου τη Ρεάλ Μαδρίτης, στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ισπανίας Copa Del Rey.

Οι Καταλανοί είχαν περάσει με 1-0 από το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», στο πρώτο ματς.

Τώρα όμως, στη Βαρκελώνη, η «βασίλισσα» έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας εντυπωσιακή νίκη-πρόκριση στον τελικό με 4-0.

«Ο διπλός ημιτελικός κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δεχθήκαμε ένα γκολ στην μετάβαση, που δεν καταφέραμε να σταματήσουμε και υπήρξε μια χαμένη μονομαχία στο δεύτερο γκολ», σχολίασε ο προπονητής των «μπλαουγκράνα» και πρόσθεσε:

«Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο, χάσαμε την ηρεμία και την τάξη. Η Ρεάλ αντέδρασε πολύ καλά και δεν… συγχωρεί. Είναι μεγάλη ομάδα, πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ευρώπης, με φοβερές προσωπικότητες και πολύ γρήγορη στην αντεπίθεση. Κυριαρχήσαμε για μεγάλο διάστημα, αλλά ο αντίπαλος ήταν πιο ρεαλιστής. Το ήξερα και είπα στους παίκτες μου. Είχαμε τις στιγμές μας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πήγαμε στα αποδυτήρια χάνοντας με 1-0. Εάν δεν… σκοτώσεις την Ρεάλ Μαδρίτης, θα σε… σκοτώσει. Ειλικρινά, ήταν καλύτεροι από κάθε άποψη. Δεν τα παρατήσαμε, αλλά αποδιοργανωθήκαμε. Το δεύτερο γκολ, μάς αποσύνδεσε από το παιχνίδι. Είναι κρίμα, γιατί ήμασταν πολύ ενθουσιασμένοι με αυτό το Κύπελλο. Τώρα πρέπει να εστιάσουμε στο ματς με την Χιρόνα. Θα έχουμε πρόβλημα να… κοιμηθούμε, αλλά εάν κατακτήσουμε το Σούπερ Καπ Ισπανίας και την La Liga, θα είναι μια πολύ καλή σεζόν».