Άλλες δύο προκρίσεις είχαμε στο Κύπελλο Ιταλίας.

Η Σαμπντόρια και η Άσκολι τέθηκαν αντιμέτωπες στο «Luigi Ferraris», για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Ιταλίας.

Οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση έπειτα από «θρίλερ», με 9-8.

Στην κανονική διάρκεια του ματς, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10’ με τον Βαλέριο Βέρε, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 33’ με τον Μίκελ Κογιοκόλο.

Στην παράταση η Άσκολι πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη στο γκολ του Φραντσέσκο Ντονάτι στο 110’, όμως ο Φραντσέσκο Καπούτσο ισοφάρισε στο 118’.

Η Κρεμονέζε, από την πλευρά της, κέρδισε με 4-2 -επίσης στην παράταση- τη Μόντενα και πέρασε και αυτή στην επόμενη φάση.

H αναμέτρηση στο «Stadio Giovanni Zini» έληξε 2-2 στην κανονική διάρκειά της.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 με τον Ντέιβιντ Οκερέκε στο 77’ και με τον Φέλιξ Αφένα Τζιαν στο 84’.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι που έπαιζαν από το 22’ με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λούκα Μανίνο, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Νταβίντε Ντιαό που σκόραρε με πέναλτι στο 89’ και στο 90’ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια.

Η «χρυσή» αλλαγή της Κρεμονέζε, Λεονάρντο Σερνίκολα, την έστειλε στους «16» με δύο γκολ του, στο 111’ και το 120’.

Κρεμονέζε (Αλβίνι): Σαρ, Γκιλιόνε (58′ Χέντρι), Άιβου, Βάσκες (78′ Σερνίκολα), Κουαλιάτα, Ατσέλα (58′ Ασκασίμπαρ), Εσκαλάντε, Μπάες (58′ Μπάες), Μιλανέζε (68′ Αφένα Τζιάν), Μπουοναϊούτο (105′ Καστανιέτι), Τσατζού.

Μόντενα (Τέσερ): Σέκουλιν, Ουκαντά, Ντε Μαϊό, Πιατσεντίνι, Πόνσι, Ντούκα (74′ Περγκρέφι), Μανίνο, Ρεντζέτι (61′ Μαρσούρα), Μόστι (74′ Τζέρλι), Τζιοβανίνι (61′ Αρμελίνο), Μπονφάντι (46′ Ντιό, 98′ Φαλτσινέλι).