Οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έτρεχαν αρνητικό σερί με 4 διαδοχικούς αγώνες χωρίς νίκη.

Η ΑΕΚ , στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των φετινών πλέι οφ της Super League φιλοξενήθηκε από τον δυνατό ΠΑΣ Γιάννινα. Με την πλάτη στον τοίχο ήταν η ένωση μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα των Άρη και Παναθηναϊκού.

Οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έτρεχαν αρνητικό σερί με 4 διαδοχικούς αγώνες χωρίς νίκη. Από την άλλη ο ΠΑΣ είναι μακριά από την ευρωπαϊκή του έξοδο, αλλά χτυπάει όλα τα παιχνίδια του, και είναι δύσκολος αντίπαλος.

Η φιλοξενούμενη ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης. Πέτυχε δύο γκολ σε κομβικά σημεία και στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα της.

Μόλις στο 4ο λεπτό η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα και πάγωσε τους γηπεδούχους. Στην πρώτη της τελική προσπάθεια ο Κριχόβιακ πλάσαρε εύστοχα.

Στα χασομέρια του ημιχρόνου ο δικέφαλος βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Τσούμπερ βρήκε τον Ρότα, και ο ακραίος αμυντικός απέφυγε τον Πίρσμαν με όμορφη προσποίηση και με ωραίο σουτ έγραψε το 0-2.

Μειώνει ο ΠΑΣ στην πρώτη του τελική στο 52′, με τον Περέα που με δυνατό σουτ νίκησε τον Στάνκοβιτς.

Απάντησε σύντομα η ΑΕΚ. Στο 69′ ο Λιβάι Γκαρσία μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα προς τον Αραούχο και αυτός έκανε το σουτ. Η μπάλα κόντραρε στον Εραμούσπε άλλαξε την πορεία, με τον Λοντίγκιν να μην μπορεί να αντιδράσει.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Περέα πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, μείωσε σε 2-3. Ο Σάλιακας έκανε σέντρα από δεξιά, και ο Περέα νίκησε τον Σβάρνα στον αέρα, αλλά και ο Στάνκοβιτς είχε κακή αντίδραση.

Πολύ σημαντικό τρίποντο για την ευρωπαϊκή της έξοδο.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ, Ντομίνγκεθ, Περέα.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Κριχόβιακ, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τσούμπερ, Γκαρσία, Αραούχο.