Ντέρμπι της… υπομονής στη Λεωφόρο μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού. Μετά από τρεις σερί νίκες στην έδρα του με σκορ 2-0 κόντρα σε Ατρόμητο, ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη, ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα δώρο πίσω από το άλλο στο Πανθεσσαλικό και ηττήθηκε 3-1 από τον Βόλο. Παίζοντας και με δέκα παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο […]

Ντέρμπι της… υπομονής στη Λεωφόρο μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού.

Μετά από τρεις σερί νίκες στην έδρα του με σκορ 2-0 κόντρα σε Ατρόμητο, ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη, ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα δώρο πίσω από το άλλο στο Πανθεσσαλικό και ηττήθηκε 3-1 από τον Βόλο. Παίζοντας και με δέκα παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο μετά από την αποβολή του Σάντσες. Έμεινε στους 26 βαθμούς, όσους και οι ΠΑΣ, ΟΦΗ, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην τριπλή ισοβαθμία

Ο Ολυμπιακός σκόνταψε στη Ριζούπολη και το 0-0 με τον Απόλλωνα, πριν αναβληθεί η αναμέτρηση με τον Αστέρα λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στον Ρέντη. Μπορεί οι ‘ερυθρόλευκοι’ να παρέμεναν αήττητοι στην κορυφή και στο +9 από την δεύτερη ΑΕΚ, όμως ο Μαρτίνς ζήτησε σοβαρότητα από τους παίκτες του πριν την σεντρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Παλάσιος, Αϊτόρ Μακέντα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας, Λόπες, Τικίνιο

Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο. Ανύπαρκτος ο Ολυμπιακός με νοοτροπία ομάδας να μην δεχτεί γκολ. Χωρίς καμία τελικά. Τόσο μέτριο ημίχρονο δεν θυμόμαστε. Από την άλλη οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς κέρδισαν μέτρα, όμως χωρίς να δημιουργήσουν την μεγάλη ευκαιρία.

Για να το πούμε ξεκάθαρα αν υπήρχε δικαστήριο ποδοσφαίρου θα έπρεπε να καταδικάσει και τις δύο ομάδες.

Μια από τα ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκός λίγο καλύτερο που πήρε την μπάλα και προσπαθούσε να κάνει πιο δημιουργικό παιχνίδι, απέναντι στον Ολυμπιακό που απλά κοίταζε. Πραγματικά κακός ο σημερινός Ολυμπιακός, και ο Μαρτίνς θα πρέπει να δώσει ορισμένες εξηγήσεις για την κατάσταση της ομάδας του.

Σημαντική η απουσία όπως αποδείχτηκε στο δημιουργικό κομμάτι του Αγκιμπού, αλλά και πάλι δεν είναι δικαιολογία.

Δεν θυμόμαστε άλλη φορά σε αγώνα να μην δούμε μια κλασική ευκαιρία και από τις δύο ομάδες

Ο Ολυμπιακός έπαιζε για το 0-0 με τρία στόπερ και δύο δυνατούς αμυντικούς χαφ.

Μόνιμα ανάμεσα στην σέντρα και στο όριο της μεγάλης περιοχής οι παίχτες του Παναθηναϊκού, αλλά από ευκαιρίες τίποτα.

Τελικό αποτέλεσμα κουλούρια. ΄’Οπως ήταν και το θέαμα.

Όλα μηδέν σε ένα ντέρμπι που ήδη εχει ξεχαστεί.