22 Οκτωβρίου 2002: Η ΑΕΚ συναντά τη Ρεάλ Μαδρίτης στον απόηχο του μεταξύ τους 3-3 στη Νέα Φιλαδέλφεια (02/10), την κοιτά στα μάτια και αντί να τρομάξει, την τρομάζει η ίδια! Είχαν περάσει είκοσι ημέρες από το επικό 3-3 της Νέας Φιλαδέλφειας (02/10). Η ΑΕΚ ως φιλοξενούμενη στο Σαντιάγο Μπερναμπέου. Κόντρα στα πολλά εκατομμύρια ακριβότερου […]

22 Οκτωβρίου 2002: Η ΑΕΚ συναντά τη Ρεάλ Μαδρίτης στον απόηχο του μεταξύ τους 3-3 στη Νέα Φιλαδέλφεια (02/10), την κοιτά στα μάτια και αντί να τρομάξει, την τρομάζει η ίδια!

Είχαν περάσει είκοσι ημέρες από το επικό 3-3 της Νέας Φιλαδέλφειας (02/10).

Η ΑΕΚ ως φιλοξενούμενη στο Σαντιάγο Μπερναμπέου. Κόντρα στα πολλά εκατομμύρια ακριβότερου ρόστερ.

Ο Στιβ ΜακΜάναμαν άνοιξε το σκορ 24ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της Ρεάλ Μαδρίτης. Αλλά το ψιλοκρεμαστό του σουτ, προς έκπληξη όλων, κατέληξε πάνω από την εστία του Διονύση Χιώτη.

Στο 43ο λεπτό, ο ΜακΜάναμαν -και πάλι- βρήκε δίχτυα, μετουσιώνοντας σε γκολ την υπέροχη ασίστ του νεοαποκτηθέντα τότε, Ρονάλντο.

ΗΑΕΚ αναζητούσε πλέον ένα θαύμα. Το καλό της πρόσωπο, όμως, φαινόταν πως είχε μείνει πίσω, στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Εννέα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς προχώρησε σε μία τουλάχιστον απροσδόκητη κίνηση.

Ο Ντέμης Νικολαΐδης και ο Βασίλης Τσιάρτας, το δίδυμο που… χόρεψε την ισπανική άμυνα πριν λίγες μέρες, βγήκαν από τον αγωνιστικό χώρο και δίνουν τη θέση τους στους Ίβιτς και Μαλαδένη.

Οι αλλαγές του Σερβοέλληνα τεχνικού συνεργάζονται, με το σουτ του Μαλαδένη να αναγκάζει τον Ικέρ Κασίγιας να επέμβει.

Ο νεοεισελθείς, Βάλτερ Σεντένο, μπαίνει επίσης στην… εξίσωση, έχοντας περάσει στο ματς αντί του Γεωργάτου (!) στο 69ο λεπτό και επιχειρεί να επωφεληθεί από το… ριμπάουντ, αλλά ο γκολκίπερ της Ρεάλ Μαδρίτης απομακρύνει σε κόρνερ.

Ο Κώστας Κατσουράνης μετατρέπει σε γκολ την υπέροχη εκτέλεση κόρνερ του Σεντένο.

Αφού με καρφωτή κεφαλιά αφήνει «άγαλμα» τον Κασίγιας!

Το 2-1 είναι γεγονός και όσοι παρακολουθούσαν το ματς κατάλαβαν πως οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν .

Η ΑΕΚ δεν θα προειδοποιήσει ξανά.

Μαλαδένης και Ίβιτς συνεργάζονται και πάλι, ο δεύτερος πατά περιοχή και αδειάζει με υπέροχο τρόπο τον Ιέρο που σωριάζεται στο έδαφος. Ο Σεντένο βρίσκεται μόνος στο ύψος του πέναλτι, δέχεται την μπάλα και δεν αστοχεί!

«Εκπληκτικό, 2-2 εκπληκτικό! Στο 86’! Ο Σεντένο είναι αυτός που κάνει το 2-2, παγώνοντας το Μπερναμπέου…»

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα κάνει μια απέλπιδα προσπάθεια, αλλά ο Διονύσης Χιώτης θα εκτιναχθεί στο 88ο λεπτό και θα διατηρήσει το 2-2.

Το σφύριγμα της λήξης, βρήκε στη μία άκρη των πάγκων τον Ντούσαν Μπάγεβιτς απόλυτο θριαμβευτή, αφού ήξερε πως από τις τρεις διαθέσιμες αλλαγές του, πήρε το μέγιστο δυνατό.

Στην άλλη πλευρά, ο Βιθέντε Ντελ Μπόσκε ίσως απορούσε, όπως ο μέσος Έλληνας οπαδός, με την έμπνευση του συναδέλφου του, να βγάλει από το παιχνίδι τους τρεις πιο επικίνδυνους παίκτες που διέθετε στο ρόστερ του.

«Και της Ρεάλ το φόβητρο, έγινε το όνομά σου…»