Ο Χέρμαν Μπούργος, στο πρώτο του ντέρμπι εναντίον του Πέδρο Μαρτίνς είχε βγει νικητής. Ο Πέδρο έψαχνε την απάντηση του.

Ο Άρης είχε την υποστήριξη των φίλων του στο Γεώργιος Καραϊσκάκης για το ματς με τον Ολυμπιακό.

Καλύτερα μπήκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ροντρίγκες στα αριστερά της περιοχής, ο Γκάνεα ανέτρεψε τον παίκτη του Ολυμπιακού, και το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Ελ Αραμπί. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία αφού το απέκρουσε ο Κουέστα.

Αλλά στα χασομέρια του πρώτου μέρους βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 46′ ο Καρβάλιο εκτέλεσε κόρνερ από την δεξιά πλευρά και η μπάλα πήγε στον Σισέ που πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους στο κέντρο της περιοχής, και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης βρήκε την απάντηση του στο γκολ του Ολυμπιακού. Στο 62ο λεπτό ο Καμαρά με πολύ ωραία μπαλιά βρήκε τον Εντιαγέ, που βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας των ερυθρόλευκων, και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Η υπεροχή του γηπεδούχου απέδωσε καρπούς και στο 85′ πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ.

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από την δεξιά πλευρά, είχαμε κράτημα του Φαμπιάνο στον Σισέ. Πέναλτι έδωσε ο διαιτητής, και ο Ελ Αραμπί εκτέλεσε προς την αριστερή πλευρά του Κουέστα, και ο Ολυμπιακός μπροστά με 2-1.

Από την ισοφάριση και έπειτα ο γηπεδούχος είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αλλά ο Άρης δεν του έδινε τους χώρους που έψαχνε.