Νικηφόρα συνέχισαν και η Ρεάλ Σοσιεδάδ και η Εσπανιόλ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της La Liga.

Από το «Ciutat De Valencia» της Βαλένθια, απέναντι στη Λεβάντε, κλήθηκε να περάσει η Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Καταλανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 52’, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χοσέ Λουίς Μοράλες. Δεν άργησαν, όμως, να αντιδράσουν και να κάνουν την ανατροπή.

Ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο 59’ και ο Πέδρο Γκονθάλες Λόπεθ στο 63’ έφεραν τα πάνω-κάτω για για τους «μπλαουγκράνα».

Ωστόσο, οι «νυχτερίδες» δεν το έβαλαν κάτω, συνέχισαν να πιέζουν και ισοφάρισαν στο 83’. Ο Γκονσάλο Μελέρο, και πάλι με πέναλτι, βρήκε δίχτυα.

Οι παίκτες του Τσάβι, όμως, «απάντησαν» άμεσα και γλίτωσαν την γκέλα με τον Λουκ Ντε Γιονγκ να τους χαρίζει το «τρίποντο» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κέρδισε με 2-1 την Έλτσε στο «Martinez Valero» και παρέμεινε στο… κόλπο της εξόδου στο UEFA Champions League. Ο Γκουίντο Καρίγιο άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ για τους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ, όμως, έκαναν την ανατροπή με τον Αλεξάντερ Σέρλοθ στο 31’ και με τον Ρόμπιν Νόρμαντ στο 39’.

Η Οσασούνα νίκησε με 1-0 την Αλαβές, ενώ με το ίδιο σκορ τελείωσε και η αναμέτρηση στο RCDE, με την Εσπανιόλ να αναδεικνύεται νικήτρια απέναντι στη Θέλτα χάρη στο γκολ του Γου Λέι στο 89’.