Οι «ασπρόμαυροι» επιβλήθηκαν με 1-0 της Γάνδης στην Τούμπα.

O ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 της Γάνδης στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Europa Conference League, που έλαβε χώρα στην Τούμπα.

Ο «Δικέφαλος» θα προσπαθήσει, τώρα, επί βελγικού εδάφους να προκριθεί για πρώτη φορά στα προημιτελικά μιας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Η αποστολή του δεν θα είναι εύκολη.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλά στοιχεία επί ελληνικού εδάφους και, σίγουρα, θα προσπαθήσουν για την ανατροπή μες στο «σπίτι» τους.

Δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ στο πρώτο μέρος. Αμφότερες οι ομάδες έβγαλαν κάποιες φάσεις, αλλά χωρίς ουσία. Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση άλλαξε.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν τα ηνία και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 58’ με τον Γιάσμιν Κούρτιτς. Ωστόσο, στo 79ο λεπτό είδε την κίτρινη κάρτα από το διαιτητή, με αποτέλεσμα να συμπληρώσει το όριο. Έτσι, δεν θα παίξει στον επαναληπτικό στο Βέλγιο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80′ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Κούρτιτς (80′ Σβαμπ), Μπίσεσβαρ (71′ Καντουρί), Ζίβκοβιτς (86′ Μουργκ), Αουγκούστο, Άκπομ (86′ Τσόλακ).
Γάνδη: Ρουφ, Όλσεν, Ενγκαντό, Οκούμου (46′ Τορουναρίγκα), Σαμουάζ, Ντε Σαρτ, Κουμς, Μόντε, Οφόε, Χιούλσαγκερ (82′ Τισουνταλί), Ντεπουάτρ.