Έβαλε το όνομά του δίπλα σε εκείνα των Κριστιάνο Ρονάλντο, Λιονέλ Μέσι, Λουίς Σουάρες και Αντουάν Γκριεζμάν.

Ο Γιέρεμι Πίνο, που είχε βάλει μόλις δύο γκολ τη φετινή αγωνιστική περίοδο στη La Liga, σκόραρε τέσσερα κόντρα στην Εσπανιόλ.

Η Βιγιαρεάλ επιβλήθηκε με 5-1, με τον 19χρονο εξτρέμ να σκοράρει τρεις φορές στο πρώτο μέρος κι άλλη μία στο δεύτερο. Έγινε, μάλιστα, ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος που σημείωσε χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 75’ αντικαταστάθηκε από τον προπονητή του, Ουνάι Έμερι, αν κι έδειχνε διατεθειμένος να προσπαθήσει και για άλλα γκολ.

Κάπως έτσι έβαλε το όνομά του δίπλα σε εκείνα των Κριστιάνο Ρονάλντο, Λιονέλ Μέσι, Λουίς Σουάρες και Αντουάν Γκριεζμάν, που επίσης έχουν βάλει -στο παρελθόν- τέσσερα γκολ σε αγώνα του ισπανικού πρωταθλήματος.