Το ιταλικό κύπελλο συνεχίστηκε, με ματσάρα ανάμεσα σε Νάπολι και Φιορεντίνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά, με τους Βιόλα να ανοίγουν το σκορ. Με τον συνήθη ύποπτο να λαμβάνει δράση. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς πήρε κι πάλι το όπλο του. Στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα. Ο επιθετικός της Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ και […]

Το ιταλικό κύπελλο συνεχίστηκε, με ματσάρα ανάμεσα σε Νάπολι και Φιορεντίνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά, με τους Βιόλα να ανοίγουν το σκορ. Με τον συνήθη ύποπτο να λαμβάνει δράση.

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς πήρε κι πάλι το όπλο του. Στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα. Ο επιθετικός της Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ και έγραψε το 1-0.

Όχι για πολύ όμως. Καθώς η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 3 λεπτά. Με τον Μέρτενς να σκοράρει για το 1-1 και να σβήνει γρήγορα τα χαμόγελα.

Το ημίχρονο έκλεισε με ισορροπία ανάμεσα στα δύο κλαμπ.

Στο β μέρος όμως όλα άλλαξαν και πάλι από νωρίς.

Ο Κριστιάνο Μπιράγκι έγραψε το 1-2 στο 53′, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Φιορεντίνα. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έχασαν εκ νέου ευκαιία για γκολ. Για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.

Εκεί που το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του η Νάπολι χτύπησε και πήρε το Χ.

Ο Αντρέα Πετάνια σκόραρε στο 90′ και κατάφερε να κάνει το 2-2. Στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, ο Λορέντσο Βενούτι σκόραρε στο τέλος της πρώτης, και ο Κρίστοφ Πιάτεκ για το 2-4 στο 108′.

Η Φιορεντίνα “καθάρισε” στον έξτρα χρόνο και με 5ο γκολ και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση!