Ένας ακόμα τίτλος για το γυναικείο τμήμα ποδοσφαίρου της Μπαρτσελόνα.

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της Μπαρτσελόνα συνέτριψε με 5-0 την μισητή αντίπαλο, Ρεάλ Μαδρίτης στο clasico της 24ης αγωνιστικής της Primera División, στο «Γιόχαν Κρόιφ».

Απέδειξε έτσι την κυριαρχία και της και μετά από αυτό το αποτέλεσμα κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Ισπανία και με μαθηματικό τρόπο έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Η Αλεξία Πουτέγιας, που ήταν και η νικήτρια της Χρυσής Μπάλας  με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο έδωσε το προβάδισμα για τις γηπεδούχες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πάτρι Γκιχάρο, Χένι Ερμόσο και Μπάμπετ Πέτερ με αυτογκόλ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και το πάρτι είχε ήδη ξεκινήσει.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι η Μπαρτσελόνα κατακτά τον έβδομο τίτλο από το 2011-2012. Αν μη τι άλλο..Εντυπωσιακό!