Νίκησε στην παράταση τη συμπολίτισσα, Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Ατλέτικο Μαδρίτης τέθηκαν αντιμέτωπες στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ισπανίας.

Στη La Liga η «βασίλισσα» είχε πανηγυρίσει το «διπλό» με 2-1. Τώρα, στην έδρα της, «ίδρωσε» για να πάρει τη νίκη-πρόκριση με 3-1 στην παράταση.

Ο Άλβαρο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 19’, αλλά ο Ροδρίγο έφερε το ματς στα ίσα στο 79’ κι έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Ο Στέφαν Σάβιτς άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες στο 99’, αφού αποβλήθηκε, με τον Καρίμ Μπενζεμά να στέλνει εαυτόν και συμπαίκτες στους «4» με το γκολ που πέτυχε στο 104’.

Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Βινίσιους Ζούνιορ στο 120’+1’.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Νάτσο (115′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Μεντί (44′ Θεμπάγιος), Μόντριτς, Καμαβινγκά, Κρόος (74′ Ασένσιο), Βαλβέρδε (69′ Ροντρίγκο, 115′ Μαρτίν), Μπενζεμά, Βινίσιους.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Ερμόσο, Ρεϊνίλντο, Κόκε (83′ Κοντογκμπιά), Ντε Πολ (83′ Σαούλ), Λεμάρ (74′ Καράσκο), Γκριεζμάν (91′ Μπάριος), Κορέα (74′ Ντεπάι), Μοράτα (63′ Βίτσελ).

0-1, ο Μοράτα νικά τον Κουρτουά με κοντινό πλασέ:

Στον άλλον αγώνα της ημέρας η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε από τo Μεστάγια, επικρατώντας με 3-1 της Βαλένθια, χάρη στα γκολ των Ίκερ Μουνιαΐν στο 35’, Νίκο Ουίλιαμς στο 45’ και Μικέλ Βέσγκα στο 74’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Άτυχος στάθηκε ο Όσκαρ Ντε Μάρκος στο 43’, καθώς σημείωσε αυτογκόλ στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα έπειτα από μια σέντρα.