Unfair play από τα λίγα.

Αδιανόητα πράγματα έγιναν στην αναμέτρηση της Μαμέλοντι Σάνταουνς με την Μπλουμφοντέιν Σέλτικ στη Νότια Αφρική.

Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στο εθνικό πρωτάθλημα της χώρας τους. Στις καθυστερήσεις, με το σκορ στο 2-1, οι γηπεδούχοι έδωσαν ρεσιτάλ για να «φάνε» τον χρόνο.

Στην προσπάθειά τους να καθυστερήσουν, για να «κρατήσουν» τη νίκη, πήραν… Όσκαρ πρωτοτυπίας.

Τι σκέφτηκαν; Αντί να εκτελέσουν κόρνερ, όχι ένας, όχι δύο ούτε τρεις, αλλά τέσσερις παίκτες πήγαν ο ένας μετά τον άλλον στο σημαιάκι κι έκαναν πως κοίταζαν τους συμπαίκτες τους ή έφτιαχναν την μπάλα.

Το αποτέλεσμα ήταν οι τρεις πρώτοι να δεχθούν κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση, σε διάστημα μόλις ενός λεπτού.

Τη νίκη που ήθελαν την πήραν, αλλά η στάση τους σχολιάστηκε αρνητικά από όλους, όχι μόνο τους αντιπάλους τους.