Τι έγινε στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η Λεβερκούζεν πέρασε νικηφόρα από την «Volkswagen Arena», επικρατώντας με 2-0 της Βόλφσμπουργκ, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι παίκτες του Τζεράρντο Σεοάνε χρειάστηκε να φθάσουν στο 86’ για να ανοίξουν το σκορ, με τον Παουλίνιο. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, για να «κλειδώσει» την επικράτηση.

Στην Λειψία, η ομώνυμη ομάδα και η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, 0-0.

Στο «Rhein Energie Stadion» η Κολωνία τέθηκε αντιμέτωπη με την Ντόρτμουντ και της έκοψε βαθμούς χάρη στο γκολ του Σεμπάστιαν Άντερσον στο 36’, με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Μάριους Βολφ είχε σκοράρει πρώτος, στο 8’, για τους παίκτες του Μάρκο Ρόζε.