Μεγάλη κόντρα στο Σαν Σίρο για το τρόπαιο του Nations League ανάμεσα σε Ισπανία και Γαλλία. Οι μεν Ισπανοί έψαχναν τρόπαιο μετά το το Euro 2012. Οι Γάλλοι μετά την κατάκτηση του παγκοσμίου κυπέλλου το 2018. Διαιτητής: Taylor A. (Αγγ), Γήπεδο: Τζιουζέπε Μεάτσα (Σαν Σίρο) (Μιλάνο) ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρσία, Λαπόρτ, Αλόνσο, Γκάβι, Μπουσκέτς. Ρόδρι, Τόρες, Οϊαρθάμπαλ, Σαράμπια. ΓΑΛΛΙΑ: Λιορίς, Κουντέ, […]

Μεγάλη κόντρα στο Σαν Σίρο για το τρόπαιο του Nations League ανάμεσα σε Ισπανία και Γαλλία. Οι μεν Ισπανοί έψαχναν τρόπαιο μετά το το Euro 2012. Οι Γάλλοι μετά την κατάκτηση του παγκοσμίου κυπέλλου το 2018.

Διαιτητής: Taylor A. (Αγγ)Γήπεδο: Τζιουζέπε Μεάτσα (Σαν Σίρο) (Μιλάνο)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρσία, Λαπόρτ, Αλόνσο, Γκάβι, Μπουσκέτς. Ρόδρι, Τόρες, Οϊαρθάμπαλ, Σαράμπια.

ΓΑΛΛΙΑ: Λιορίς, Κουντέ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Παβάρ, Πογκμπά, Τσουαμενί. Ερναντέζ, Γκριεζμάν, Μπενζεμά, Εμπαπέ.

Ισπανία – Γαλλία : 2 – 1

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε πολύ αγώνα τακτικής και από τις δύο ομάδες.

Οι δύο προπονητές κοίταξαν περισσότερο να κρατήσουν το μηδέν και να μην κάνουν λάθη. Αποτέλεσμα να μην έχουμε τις μεγάλες φάσεις. Αν κάποια ομάδα έκλεψε περισσότερο τις εντυπώσεις ήταν η ομάδα του Ενρίκε. Είχε φοβερή αλληλοκάλυψη, και οι παίχτες βρίσκονταν μεταξύ τους με κλειστά μάτια.

Συνολικά οι ομάδες έχουν αναμετρηθεί μεταξύ τους 35 φορές και μόλις σε ένα αγώνα τους δεν είχαμε γκολ.

Ούτε και αυτήν φορά θα μείνουμε στα κουλούρια, αφού η Ισπανία βρήκε το γκολ και έκανε το 1-0.

Στο 64ο λεπτό ο Μπθσκέτς βρήκε τον Οϊαρθάμπαλ που έκανε κατά μέτωπο επίθεση. Παρά την πίεση ου δέχτηκε και με όμορφο σουτ στην αριστερή πλευρά του Λιορίς έκανε το 1-0.

Αλλά δεν πρόλαβε να κρατήσει πολύ η χαρά των Ισπανών. Οι Γάλλοι στο 66ο λεπτό έκαναν το 1-1.

Φοβερή προσπάθεια από τον καυτό Μπενζεμά. Από τα όρια της μεγάλης περιοχής την έστειλε συστημένη με τεχνικό σουτ στην αριστερή πλευρά του Σιμόν.

Ολική ανατροπή για την Γαλλία.

Στο 80ο λεπτό ο Τεό Ερναντέζ τροφοδότησε τον Εμπαπέ, που πλάσαρε τον Σιμόν και έγραψε το 2-1. Χρειάστηκε να ελεγχθεί από το VAR.

Στα τελειώματα του αγώνα ο Λιορίς έκανε στο 88ο λεπτό την απόκρουση του αγώνα και κράτησε το 2-1.