Ο Ολλανδός έγινε ο δεύτερος νεότερος κόουτς στην ιστορία της Bundesliga.

H Γκλάντμπαχ και η Μάιντς τέθηκαν αντιμέτωπες στο «Borussia Park», στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι δύο αντίπαλοι δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους. Ήρθαν ισόπαλοι, 1-1, βάζοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Μπρέελ Εμπολό στο 33’ άνοιξε το σκορ για το συγκρότημα του Άντι Χιούτερ.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καρίμ Ονισίβο σκόραρε στο 73’ κι έδωσε από ένα βαθμό σε κάθε ομάδα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, που προηγήθηκε, η Άουγκσμπουργκ έκανε… πάρτι απέναντι στη Βόλφσμπουργκ. Την κέρδισε με 3-0 στην «WWK Arena» χάρη στα γκολ των Ιάγκο μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, του Φλόριαν Νιεντερλέχνερ στο 62’ και του Μαντς Πέντερσεν στο 69’.

Οι «λύκοι» είχαν στον πάγκο τους τον 25χρονο τεχνικό, Βίνσεντ Χάιλμαν, καθώς ο πρώτος προπονητής τους, Φλόριαν Κόφελντ, έχει προσβληθεί από τον κορονοϊό. Επίσης, ο βοηθός του, Μίκαελ Φρόντζεκ, αναρρώνει από χειρουργική επέμβαση.

Έτσι, ο νεαρός Ολλανδός ανέλαβε τα «ηνία» κι έγινε ο δεύτερος νεότερος κόουτς στην ιστορία της λίγκας. Δεν κατάφερε, ωστόσο, να αποτρέψει την τρίτη σερί ήττα της ομάδας.