«Λευκή» ισοπαλία στη Μαδρίτη, στους «4» η Μάντσεστερ Σίτι.

H Ατλέτικο Μαδρίτης και η Μάντσεστερ Σίτι συναντήθηκαν στο «Wanda Metropolitano», στο δεύτερο αγώνα τους για τα προημιτελικά του UEFA Champions League.

Οι «πολίτες» κέρδισαν με 1-0 επί αγγλικού εδάφους. Οι Ισπανοί ήταν αήττητοι στα τελευταία δεκαπέντε εντός έδρας παιχνίδια τους σε νοκ άουτ φάση για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπείρου (εννέα νίκες, έξι ισοπαλίες). Η τελευταία ήττα τους χρονολογείται στο μακρινό 1997!

Ούτε τώρα έχασαν, αλλά η «λευκή» ισοπαλία ευνόησε τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα, που εξασφάλισαν την πρόκριση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της γηραιάς ηπείρου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Άγγλοι έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν δίχτυα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία τους ήταν, σίγουρα, το δοκάρι του Ιλκάι Γκουντογκάν στο 30ό λεπτό.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η κατάσταση δεν άλλαξε, με τους δύο αντιπάλους να κινούνται σε απόλυτη ισορροπία.

Ωστόσο, ο ρυθμός ανέβηκε σταδιακά και οι δύο αντίπαλοι έδειξαν απειλητικές διαθέσεις. Οι Ισπανοί πίεσαν για το γκολ, αλλά χωρίς επιτυχία.

Τελείωσαν, δε, με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Φελίπε Μοντέιρο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ύστερα από χτύπημα στον Φιλ Φόντεν είχαμε γενική σύρραξη παικτών, με τη συμμετοχή και κάποιων από τους δύο πάγκους.

Ο 32άχρονος Βραζιλιάνος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για το αρχικό μαρκάρισμά του στον 21χρονο και την κλοτσιά που του έριξε λίγο αργότερα.

Η αναμέτρηση ξέφυγε, στη συνέχεια. Γκιντογάν, Καράσκο και Κορέα έκαναν την απέλπιδα προσπάθειά τους να σκοράρουν, ωστόσο το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Σάβιτς, Φελίπε, Ρεϊνίλντο, Γιορέντε, Κοντογκμπιά, Κόκε (69′ Ντε Πολ), Λεμάρ (82′ Σουάρες), Λόντι (69′ Κορέα), Γκριεζμάν (69′ Καράσκο), Φέλιξ (82′ Κούνια).
Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ (73′ λ.τρ. Ακέ), Στόουνς, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε (65′ Στέρλινγκ), Ρόδρι, Γκιντογάν, Μαχρέζ, Φόντεν, Σίλβα (79′ Φερναντίνιο).