Την κέρδισε με 3-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

H Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν εντυπωσιακή στην έδρα της Μπέτις και την κέρδισε με 3-1, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξ αρχής δυνατά στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και με το Ζοάο Φέλιξ στο 2’ αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους.

Οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι θέλησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν πριν από το ημίχρονο. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρίστιαν Τέγιο έκανε το 1-1.

Το δεύτερο μέρος, όμως, άνηκε στους Μαδριλένους. Ο Φέλιξ πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο 61’ και ο Τομά Λεμάρ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του στο 80’.

Το συγκρότημα του Ντιέγκο Σιμεόνε ανέβηκε, έτσι, στην τέταρτη θέση με 48 βαθμούς. Τόσους έχει και η Μπαρτσελόνα, αλλά με έναν αγώνα λιγότερο.

Οι ηττημένοι έμειναν στην πέμπτη θέση, με 46 βαθμούς. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα τους, με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν από τις θέσεις που οδηγούν στο UEFA Champions League.