Η Λίβερπουλ βρίσκετε για πρώτη φορά σε ημιτελικό Κυπέλλου Αγγλίας με τον Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο της.

Δυνατό ντέρμπι ανάμεσα σε  Λίβερπουλ  και Μάντσεστερ Σίτι, για λογαριασμό της ημιτελικής φάσης του FA Cup. Στο Γουέμπλει οι δύο ομάδες έλυσαν όσες διαφορές έμειναν μετά το ντέρμπι της προηγούμενης εβδομάδας για το πρωτάθλημα.

Πολύ δυνατά μπήκε στο πρώτο ημίχρονο που σχεδόν καθάρισε τον αγώνα με το 3-0 που πέτυχε.

0-1. Μόλις στο 9′ ο Ibrahima Konate πήδησε ψηλότερα από τους αμυντικούς  μέσα στην μικρή περιοχή και εκμεταλλεύτηκε  ένα κόρνερ και  με μια έξοχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην κορυφή της εστίας. Ο τερματοφύλακας δεν είχε καμία πιθανότητα να αντιδράσει.

0-2. Στο 17ο λεπτό προβάδισμα νίκης για την Λίβερπουλ. Ο Sadio Mane  πήρε την διεκδικήσιμη μπάλα μετά από ένα τεράστιο λάθος του Zackary Steffen και βρήκε δίχτυα μέσα από την περιοχή.

0-3. Στα τελειώματα του ημιχρόνου δίνει εκτάσεις θριάμβου στην αναμενόμενη νίκη της η ομάδα του Κλοπ. Ο Sadio Mane πήρε την μπάλα στην άκρη της περιοχής και έ[ιασε ένα απευθείας σουτ χωρίς κανένα δισταγμό, και έστειλε την μπάλα κατευθείαν στην κάτω δεξιά γωνία.

1-3. Ποιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πεπ, και βρήκε το πρώτο της γκολ και ξαναμπήκε κάπως στον αγώνα. Μόλις στο δεύτερο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο  Jack Grealish εξαπέλυσε ένα απευθείας σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα.

2-3. Στο 91′ ξαναμπήκε στον αγώνα η γηπεδούχος. Ένα υπέροχο γκολ από ωραία ομαδική προσπάθεια! Ο Bernardo Silva  πήρε μια τέλεια πάσα και έκανε ένα όμορφο συρτό σουτ που πήγε μέσα.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Τιάγκο, Κεϊτά, Ντίας, Μανέ, Σαλάχ

Μάντσεστερ Σίτι: Στέφεν, Κανσέλο, Στόουνς, Ακέ, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Ζεσούς, Στέρλινγκ