H Σέρβα Μάτεγιτς σημείωσε χατ τρικ στο Στάδιο Νέας Σμύρνης κόντρα στη «γαλανόλευκη».

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 3-1 από την αντίστοιχη της Σερβίας σε φιλική αναμέτρηση η οποία διεξήχθη στο Στάδιο Νέας Σμύρνης στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για τη συμμετοχή τους στην 2η προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU19 2023.

Στο 9ο λεπτό το δυνατό σουτ της Καρυπίδη σταμάτησε στο δοκάρι. Η Σερβία προηγήθηκε στο 37ο λεπτό με σκόρερ την Μάτεγιτς η οποία μπήκε στη περιοχή και νίκησε την Στανίνου σημειώνοντας το 1-0.

Στο επόμενο λεπτό η Εθνική ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ της Χαλατσογιάννη από την μεγάλη περιοχή μετά από πάσα της Γιαννακά.

Στο 66ο λεπτό η Μάτεγιτς βγήκε σε θέση τετ α τετ από πάσα της Σάριτς και σημείωσε το 2-1 από το σημείο του πέναλτι.

Η Μάτεγιτς στο 86ο λεπτό σημείωσε χατ τρικ με σουτ από τη μεγάλη περιοχή διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Τον αγώνα της Εθνικής Νεανίδων με την Σερβία στο Sτάδιο Νέας Σμύρνης παρακολούθησε ο τεχνικός διευθυντής των εθνικών ομάδων Κώστας Κωνσταντινίδης και ο πρόεδρος της Επιτροπής Ποδοσφαίρου Γυναικών Κυριάκος Φύτρας.

Ελλάδα: Στανίνου, Κέτα (67′ Καραγιάννη), Γεωργουλά (46′ Ασημίνου), Γκούνη – Παπαϊωάννου, Πλακιά (46′ Σιδηροπούλου), Γιαννακά (89′ Τριανταφύλλου), Κωστοπούλου (83΄Παυλοπούλου), Καρυπίδη (46′ Νταρζάνου), Στεργιούλη, Χαλατσογιάννη, Μπριάνα (67′ Γκούλντεν).