Η Ρεάλ αντιμετώπισε  την Έλτσε χωρίς τον ηγέτη της Καρίμ Μπενζεμά και τον φύλακα-άγγελο της εστίας της, Τιμπό Κουρτουά, με τον Κάρλο Αντσελότι να τους αφήνει εκτός αποστολής για να τους ξεκουράσει, μετά από την κατάκτηση του ισπανικού Σούπερ Καπ την περασμένη Κυριακή. Η ομάδα που θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ με βάση […]

Η ομάδα που θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ με βάση τις ευκαιρίες της στην αρχή του ματς ήταν η Έλτσε, που στέλνει μήνυμα στην Ρέαλ πως δεν θα έχει εύκολη βραδιά.

Το 0-0 ανάγκασε τον Αντσελότι να ρίξει στο ματς τους Καζεμίρο, Μόντριτς και Ίσκο για να δυναμώσει την ομάδα του στην τελική ευθεία του αγώνα, με την παράταση να είναι πάντως κοντά παρά το γεγονός πως η Ρέαλ είναι καλύτερη στο δεύτερο μέρος.

Στα 90 λεπτά δεν είχαμε νικητή. Οπότε όλα κρίθηκαν στην παράταση.

Η Ρεάλ έμεινε με 10 παίκτες στο 102 με την απευθείας κόκκινη στον Μαρσέλο για φάουλ στον Μορέντε και από το φάουλ αυτό, που εκτελέστηκε στο 104′, ο Βερτού νίκησε με δύο προσπάθειες τον Λούνιν, με τη μπάλα να βρίσκει στα πόδια του Θεμπάγιος πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Μετά από σουτ του Θεμπάγιος, ο Ίσκο βρίσκει έξυπνα τη μπάλα και της αλλάζει πορεία, για να τη στείλει στα δίχτυα του Βέρνερ και να κάνει το 1-1 για τους μερένγκες.

Ο Βινίσιους έβγαλε κάθετη μπαλιά και ο Αζάρ πέρασε και τον Βέρνερ που έκανε άστοχη έξοδο, για να κάνει το πλασέ από πλάγια θέση και να ολοκληρώσει την ανατροπή για την ομάδα του, αν και παίζει με 10 παίκτες η Ρεάλ από το 102ο λεπτό.’

Οι Μερένχες πήραν το παιχνίδι με το τελικό 1-2 να αφήνει με χαμόγελο τον Κάρλο Αντσελότι!