H «γαλανόλευκη» κέρδισε την Ουγγαρία στο UEFA U16 Development Tournament.

H Εθνική Ελλάδας U16 επικράτησε 3-0 της Ουγγαρίας για τη δεύτερη αγωνιστική του αναπτυξιακού τουρνουά της UEFA, το οποίο διεξάγεται στη Φινλανδία.

Είχε προηγηθεί η νίκη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος με 4-0 στην πρεμιέρα με την Ουαλία.

Στο 41ο λεπτό ο Ντούνγκα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα, δίνοντας το προβάδισμα στη «γαλανόλευκη».

Στο δεύτερο ημίχρονο η ελληνική ομάδα διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και δημιούργησε ευκαιρίες για να σημειώσει περισσότερα γκολ.

Στο 86ο λεπτό ο Κωστούλας κέρδισε πέναλτι και με εύστοχη εκτέλεση σημείωσε το 2-0. Στο 89′ και πάλι ο Κωστούλας, με προσωπική ενέργεια και σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την τελευταία αγωνιστική η Εθνική μας αντιμετωπίζει την οικοδέσποινα Φινλανδία (Τρίτη 09/05, 15.00).