Ισοπαλία στη Λεωφόρο.

Στην πρεμιέρα τους στα πλέι οφ της Super League ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ έμειναν ισόπαλοι, 1-1.

Οι δύο αντίπαλοι έδωσαν «μάχη» για τη νίκη, έβαλαν από ένα γκολ ο καθένας, αλλά η αφλογιστία τους στο δεύτερο ημίχρονο τούς άφησε στα… ίσα.

Ο Αϊτόρ Κανταλαπιέντρα μόλις στο 4’ άνοιξε το σκορ. Η αντίδραση της «Ένωσης» ήρθε μέσω εύστοχης εκτέλεσης πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Νορντίν Αμραμπάτ.

Με αρκετές απουσίες αγωνίστηκε το «τριφύλλι», κάτι που -όπως αποδείχθηκε- του στοίχισε.

Οι «κιτρινόμαυροι», από την πλευρά τους, ήταν άστοχοι. Είχαν δεκαοκτώ τελικές προσπάθειες, αλλά μόλις τέσσερις στην αντίπαλη εστία.

Στη βαθμολογία των πλέι οφ, η ΑΕΚ εξακολουθεί να έχει το προβάδισμα, αλλά οι «πράσινοι» συνεχίζουν να ελπίζουν για έξοδο στην Ευρώπη.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες (59’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης (59’ Μαουρίσιο), Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς (46’ Χατζηγιοβάνης), Αϊτόρ (92’ Βιτάλ), Καρλίτος (59’ Βιγιαφάνιες).
ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (87’ Λε Ταλέκ), Χατζισαφί, Αμραμπατ (78’ Λιβάι Γκαρσία), Μάνταλος (75’ Γέβτιτς), Τσούμπερ (88’ Τάνκοβιτς), Αραούχο.