League Cup με ματσάρες στην Αγγλία. Η Λίβερπουλ αντιμετώπιζε την Άρσεναλ, για μια πρόκριση στην επόμενη φάση. Και το θέαμα περισσευε. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για την Άρσεναλ στο 5ο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λακαζέτ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κέλεχερ. Ο Ζότα έκανε εντυπωσιακό σλάλομ […]

League Cup με ματσάρες στην Αγγλία. Η Λίβερπουλ αντιμετώπιζε την Άρσεναλ, για μια πρόκριση στην επόμενη φάση. Και το θέαμα περισσευε.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για την Άρσεναλ στο 5ο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λακαζέτ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κέλεχερ.

Ο Ζότα έκανε εντυπωσιακό σλάλομ ξεκινώντας από τα αριστερά και αφού απέφυγε τρεις παίκτες έκανε το σουτ με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να νικήσει τον Ράμσντεϊλ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Λίβερπουλ στο παιχνίδι.

Από κει και πέρα ο ρυθμός έπεσε και η Λίβερπουλ έδειχνε να αρκείται στο ισχνό προβάδισμα που της έδινε το 0-1.

Λίγο πριν το φινάλε ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έβγαλε μπαλιά ακριβείας από τα δεξιά και ο Ζότα βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Άρσεναλ, για να κάνει εξαιρετικό κοντρόλ και να νικήσει με υπέροχο πλασέ τον Ράμσντεϊλ. Αρχικά το γκολ δεν μέτρησε αφού σηκώθηκε το σημαιάκι του βοηθού διαιτητή, όμως μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR, κατακυρώθηκε το 2-0 για την Λίβερπουλ με το δεύτερο γκολ του Πορτογάλου στο ματς.

Το τελικό 0-2 δίνει πρόκριση στους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ!