Πλασαρίστηκε στην έβδομη θέση της κατάταξης.

Στο «Artemio Franchi» έπαιξαν η Φιορεντίνα με τη Γιουβέντους για την 38η και τελευταία αγωνιστική της Serie A.

Η «μεγάλη κυρία» είχε κερδίσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 1-0, αλλά και δύο φορές στο Κύπελλο (0-1, 2-0). Αυτήν τη φορά, όμως, νικητές αναδείχθηκαν οι «βιόλα» με 2-0.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν το νικηφόρο αποτέλεσμα για να εξασφαλίσουν την έβδομη θέση της κατάταξης και το «εισιτήριο» για τα πλέι οφ του Europa Conference League.

Αδιάφοροι βαθμολογικά ήταν οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Ύστερα από πέναλτι που ζήτησαν στο 42’, αλλά δεν δόθηκε από τον διαιτητή, οι παίκτες του Βιντσέντζο Ιταλιάνο σκόραραν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Άλφρεντ Ντάνκαν.

Κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και δικαιώθηκε, νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα με σουτ στην πάνω δεξιά γωνία.

Η ομάδα από τη Φλωρεντία διαμαρτυρήθηκε και πάλι για πέναλτι στο 56’, με τον διαιτητή να δείχνει και πάλι να συνεχιστεί το ματς.

Εν τέλει, ο Λεάντρο Μπονούτσι τιμωρήθηκε για ανατροπή στις καθυστερήσεις και ο Νικολά Γκονσάλες, στο 90’+1’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «έγραψε» το τελικό 2-0.

Έτσι, η Φιορεντίνα εξασφάλισε την έξοδό της στα ευρωπαϊκά Κύπελλα. Η Γιουβέντους είχε ήδη εξασφαλίσει την τέταρτη θέση, που οδηγεί στο UEFA Champions League.

Φιορεντίνα: Τερατσάνο, Βενούτι (62′ Οντριοθόλα), Μιλένκοβιτς, Ίγκορ, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα, Άμραμπατ, Ντάνκαν, Γκονσάλες, Πιάτεκ, Σαπονάρα (70′ Ικονέ).
Γιουβέντους: Περίν (46′ Πινσόλιο), Μπονούτσι, Κιελίνι (46′ Ρουγκάνι), Ντε Λιχτ, Μπερναρντέσκι (61′ Άκε), Μιρέτι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Σάντρο, Ντιμπάλα, Κιν.

1-0, ο Ντάνκαν νικά τον Περίν: