Σκόραρε το νικητήριο γκολ και μετά αποβλήθηκε.

Η Μίλαν υποδέχθηκε τη Σπέτσια στο Σαν Σίρο, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A, και ίδρωσε για να την κερδίσει με 2-1.

Ο Ολιβιέ Ζιρού αποδείχθηκε το πρόσωπο του ματς, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 89’. Ωστόσο, ένα λεπτό μετά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Τεό Ερναντέζ είχε πρώτος βρει δίχτυα στο 21’, σε μια οριακή φάση. Ο διαιτητής χρειάστηκε πέντε λεπτά για να βγάλει απόφαση, εάν θα μετρήσει το γκολ, μετά την εξέταση του VAR.

Στο 59’ ο Ντανιέλ Μαλντίνι είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στο 65’ ο Σάντρο Τονάλι είδε το γκολ που πέτυχε να ακυρώνεται λόγω φάουλ που είχε προηγηθεί.

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλούλου, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ (46′ Τονάλι), Κρούνιτς, Μεσίας (72′ Ρέμπιτς), Ντίαθ (72′ Ντε Κετελάρε), Λεάο (91′ Τιαό), Οριγκί (72′ Ζιρού).

Σπέτσια: Ντραγκόφσκι, Αμπάντου, Κίβιορ, Καλντάρα, Αμιάν (54′ Ρέτσα), Εκνταλ (91′ Στρέλετς), Μπουραμπιά (69′ Ελερτσον), Αγουδέλο (68′ Χριστόφ), Χολμ, Μαλντίνι (68′ Βέρντε), Ενζολά.

Εξωπραγματικό βολ πλανέ του Ζιρού για το 2-1 στο 89′ και… αποβολή:

1-1, ο Μαλντίνι ”πλήγωσε” τους ‘ροσονέρι’ με φοβερό πλασέ: