Μαίνεται η «μάχη» για την παραμονή τους, ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Στο «Stadio Arechi» τέθηκαν αντιμέτωπες η Σαλερνιτάνα με την Κάλιαρι, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Serie A.

Στον πρώτο γύρο οι δύο ομάδες δεν είχαν καταφέρει να λύσουν τις διαφορές τους, μένοντας ισόπαλες 1-1. Το ίδιο συνέβη και στη Σαρδηνία.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με υπηρεσιακό προπονητή τον Αλεσάντρο Αγκοστίνι, μετά την απομάκρυνση του Βάλτερ Ματζάρι.

Ο Λεονάρντο Παβολέτι των «κυανέρυθρων» στο 16’ είχε την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο να σκοράρει, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο διαιτητής Μάρκο Ντι Μπέλο είδε ανατροπή από τον Ματέο Λοβάτο και, αφού εξέτασε το VAR, καταλόγισε πέναλτι.

Ο Σιμόνε Βέρντι κλήθηκε να το εκτελέσει κι έστειλε με ψυχραιμία την μπάλα στα δίχτυα, δίπλα από το αριστερό δοκάρι, στο 69’.

Ο ρέφερι έδειξε και κόκκινη κάρτα και στον Φρανκ Ριμπερί, αν και δεν ήταν στο γήπεδο, λόγω απρεπούς συμπεριφοράς.

Η Κάλιαρι είχε την ευκαιρία της να ισοφαρίσει στο 76’, αλλά το σουτ του Αλμπέρτο Γκράσι χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

Εν τέλει, μπόρεσε να σκοράρει στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ντανιέλε Μπέσελι βρήκε το κεφάλι του Τζόρτζιο Αλτάρε κι εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οι δύο αντίπαλοι συνεχίζουν… χέρι χέρι την προσπάθειά τους για τη διατήρηση της θέσης τους στη μεγάλη κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου, έχοντας μόλις έναν βαθμό διαφορά.