Αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Basket League με την ενδιαφέρουσα  αναμέτρηση ανάμεσα σε Προμηθέας Πάτρας – Άρης. Αγώνας για την 6η αγωνιστική με τους γηπεδούχους να προέρχονται από την βαριά από την Μπουρκ για το Eurocup, και ο φιλοξενούμενος από την εντός έδρας ήττα από το Λαύριο. Ο Προμηθέας έλυσε την συνεργασία του με τον […]

Αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Basket League με την ενδιαφέρουσα  αναμέτρηση ανάμεσα σε Προμηθέας ΠάτραςΆρης. Αγώνας για την 6η αγωνιστική με τους γηπεδούχους να προέρχονται από την βαριά από την Μπουρκ για το Eurocup, και ο φιλοξενούμενος από την εντός έδρας ήττα από το Λαύριο.

Ο Προμηθέας έλυσε την συνεργασία του με τον Λουίς Κασιμίρο.

Στα επίσημα του Τόφαλος ήταν ο Ηλίας Ζούρος που όπως λέγεται άμεσα θα αναλάβει τον Προμηθέα.

Οι «Promi Stars», που είναι οι μαζορέτες του Προμηθέα, εμφανίστηκαν για πρώτη φορά στην φετινή Basket League

Προμηθέας: Ρέι, Γκραντ, Γκάντι, Ρογκαβόπουλος, Μάιλς

Άρης: Κάουαν, Χάνλαν, Κέλι, Λόκετ, Ουίλιαμς

Στην πρωτη περίοδο ο Άρης μπήκε φουριόζος και πήρε μια διαφορά.  Μετά τα μέσα της περιόδου, ο γηπεδούχος ισορρόπησε τον αγώνα και τελικά βρέθηκαν στα ίσα οι δύο ομάδες με 20-20. Μετά τις φωνές του Καστρίτη ο Άρης ξαναπήρε μπροστά και άρχισε να χτίζει διαφορά . Στο ημίχρονο κέρδιζε με 30 – 36.

Μια από τα ίδια και στην τρίτη περίοδο που συνέχισε να μεγαλώνει την διαφορά και στην τρίτη περίοδο ήταν μπροστά με 42 – 53. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να καλύψουν την διαφορά, με τον Χαντ μπροστάρη.

Αλλά τελικά η διαφορά αντί να μειώνεται πήγε στα ύψη, και ο Άρης είχε διαφορά ασφαλείας, πάνω από 15 πόντους πριν το τέλος του αγώνα. Με καλή διαχείριση πήρε μια πολύ σημαντική ο Άρης.

Ο Προμηθέας με Ζούρο την επόμενη ημέρα θα προσπαθήσει να ξαναβρεί τον δρόμο του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Θεονάς – Μηλαπίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82.