Θύμισε Λίβερπουλ και πέρασε με εξάρα από το Έλαντ Ρόουντ!

Οι «Reds» για ένα μισάωρο αδυνατούσαν να απειλήσουν την εστία της Λιντς, αφού αναλώθηκαν σε ανούσια κατοχή της μπάλας, όμως ένα κλέψιμο του Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ στην μεσαία γραμμή στο 35′ και η ασίστ του στον Χάκπο, «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Λιντς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Μο Σαλάχ να χρίζεται σκόρερ, κάνοντας ακόμη πιο εύκολο το έργο για την ομάδα του Γιούεγκεν Κλοπ, που στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε πλήρως.

Η Λιντς μείωσε προσωρινά με τον Σινιστέρα στο 47′, με τον Ζότα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 1-3 στο 52′ και τον Μο Σαλάχ να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 64′ διαμορφώνοντας το 1-4 για την Λίβερπουλ.

Ο Ντιόγκο Ζότα και στο 74′ σημείωσε με την σειρά του το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση, με τον Ντάρβιν Νούνιες να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 90ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-6.