Αν αυτή η ομάδα μπορούσε να βρει σταθερότητα θα ήταν σίγουρα από τις βασικές διεκδικήτριες για τον φετινό τίτλο, όχι ότι τώρα δεν μπορεί, αλλά, είπαμε… Σε νέα ανοδική πορεία η ομάδα του Σόλκσιερ που πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της εκτός έδρας επί της Σαουθάμπτον αλλά με μια επική ανατροπή. Με τον Έντισον Καβάνι να […]

Με τον Έντισον Καβάνι να κάνει όργια στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε επική ανατροπή με 3-2 στις καθυστερήσεις και πήρε ένα σπουδαίο διπλό. Θύμησε τις παλιές καλές εποχές του Σερ Άλεξ Φέργκιουνσον που εκείνη η ομάδα δεν παραδινόταν ποτέ.

Η κίνηση-ματ που άλλαξε όλο το παιχνίδι ήταν στο 46′ όταν ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ αποφάσισε να περάσει στο παιχνίδι τον Έντισον Καβάνι αντί του Μέισον Γκρίνγουντ.

Ο Ουρουγουανός παιχταράς καθάρισε για τον Νορβηγό και την ομάδα του με 2 γκολ και 1 ασίστ στο δεύτερο μέρος και την έστειλε πολύ κοντά στην κορυφή (μετράει και ματς λιγότερο). Το κυριότερο όμως είναι ότι άρχισε και πάλι να θυμίζει τον φόβο και τον τρόμο όλων των υπολοίπων ομάδων φτάνοντας σε μια επική ανατροπή.

Αυτή που άνοιξε όμως το σκορ ήταν η Σαουθάμπτον, καθώς στο 23’ ο Μπέντναρεκ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ύστερα από κόρνερ του Γουόρντ-Πράουζ, ενώ ο τελευταίος δέκα λεπτά αργότερα με τηλεκατευθυνόμενο φάουλ [το 3ο του στη σεζόν] έγραψε το 2-0.

Ο Ουρουγουανός στο 59’ βγήκε από δεξιά και έδωσε τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος γύρισε και εκτέλεσε μειώνοντας στο σκορ και στο 74’ έκανε ο ίδιος το 2-2 με κεφαλιά-ψαράκι από σέντρα του Πορτογάλου.

Και στο 92’ με νέα κεφαλιά-ψαράκι πάλι από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες χάρισε στην Γιουνάιτεντ μια τεράστια νίκη, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε (2-3).