Κέρδισε με 4-0 στο Λιντς.

Από το «Elland Road» πέρασε η Μάντσεστερ Σίτι, κερδίζοντας με 4-0 τη Λιντς για την 35η αγωνιστική της Premier League.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα παρέμειναν στην πρώτη θέση, στο +1 από τη Λίβερπουλ.

Σε απόσταση πέντε βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού διατηρήθηκαν οι γηπεδούχοι.

Ο Ροντρίγκο Ερνάντεθ Κασκάντε άνοιξε το σκορ στο 13’. Ο Φιλ Φόντεν έκανε μια σέντρα προς τα μέσα και ο Ρόντρι σηκώθηκε ψηλά για να την εκμεταλλευτεί, στο όριο της μικρής περιοχής. Η κοντινή κεφαλιά του πήγε μέσα από το δεξί δοκάρι.

Οι «πολίτες» διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 54’. Ο Νάταν Άκε, ύστερα από κόρνερ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 78’ και πάλι ο Φόντεν έδωσε στον Γκάμπριελ Ζεσούς κι εκείνος σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή, που κατέληξε στην αριστερή πλευρά της εστίας.

Ο Φερναντίνιο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με υπέροχο γκολ δίπλα στο αριστερό δοκάρι, σουτάροντας λίγο έξω από την περιοχή.

0-4, ο Φερναντίνιο σκόραρε και υποκλίθηκε στον κόσμο των ‘σίτιζενς’:

0-3, σε δαιμονιώδη φόρμα ο Ζεσούς σκοράρει ξανά:

0-2, ο Άκε κινήθηκε σαν σέντερ φορ και σκόραρε: