Ο Μάικ Ντιν παραδέχθηκε το λάθος του, αλλά είναι πλέον αργά.

Επεισοδιακό αποδείχθηκε το ντέρμπι της Τσέλσι με την Τότεναμ που έλαβε χώρα στο Στάμφορντ Μπριτζ, για την Premier League.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες, 2-2, ωστόσο οι «μπλε» έμειναν με πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Μεταξύ άλλων, οι οπαδοί ήταν έξαλλοι με την απόφαση του υπεύθυνου του VAR, Μάικ Ντιν, να μην καταλογίσει παράβαση στον Ρομέρο, ο οποίος τράβηξε τα μαλλιά του Κουκουρέγια

Τα «σπιρούνια», αμέσως μετά, κέρδισαν κόρνερ και ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε. Είχαμε φθάσει, αισίως, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο ρέφερι Άντονι Τέιλορ δεν έδωσε φάουλ υπέρ των γηπεδούχων και ο Μάικ Ντιν προτίμησε να μην του ζητήσει να δει τη φάση στο VAR.

Όπως παραδέχθηκε, εκ των υστέρων: «Δεν θα μπορούσα να πάρω εγώ απόφαση ως VAR, αλλά θα μπορούσα να συστήσω στον Τέιλορ να επισκεφτεί την περιοχή ελέγχου των διαιτητών για να εξετάσει μια πιθανή κόκκινη κάρτα.

Στα λίγα δευτερόλεπτα που χρειάστηκε να μελετήσω τον Ρομέρο να τραβάει τα μαλλιά του Κουκουρέγια, δεν το θεώρησα βίαιη πράξη.

Έκτοτε, μελέτησα το βίντεο, μίλησα με άλλους διαιτητές και, έπειτα από σκέψη, θα έπρεπε να είχα ζητήσει από τον Τέιλορ να επισκεφτεί το μόνιτορ στον αγωνιστικό χώρο για να ρίξει μια ματιά. Ο διαιτητής στο γήπεδο έχει πάντα τον τελευταίο λόγο».