Ντέρμπι Θεσσαλονίκης για την Basket League. Μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη. Και όπως σε όλα τα ντέρμπι η φόρμα των ομάδων και η ποιότητα δεν παίζουν ποτέ ρόλο. Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη περίοδο είχε 8/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Ο Άρης έχει 3/5 δίποντα, 0/7 […]

Ντέρμπι Θεσσαλονίκης για την Basket League. Μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη. Και όπως σε όλα τα ντέρμπι η φόρμα των ομάδων και η ποιότητα δεν παίζουν ποτέ ρόλο.

Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη περίοδο είχε 8/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Ο Άρης έχει 3/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 λάθη σε μια αποκαρδιωτική εμφάνιση έως τώρα.

Συγκινητική στιγμή, με το ντέρμπι να διακόπτεται (όπως και κάθε ματς της 10ης αγωνιστικής της Α1) στο 13′. Ενός λεπτού σιγή για τον Στέβαν Γέλοβατς που έφυγε τόσο άδικα, τόσο απρόσμενα, σε ηλικία 32 ετών…

Κρεσέντο από τον Μάντζαρη για το 43-17. Με τον Έλληνα καλαθοσφαιριστή να ζητάει από τον κόσμο να κάνει ακόμα περισσότερη φασαρία. Το ντέρμπι στο 16′.

O ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο μέρος με 13/17 δίποντα, 7/10 τρίποντα και 7/9 βολές, έχει 19 ριμπάουντ (16-3), 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη. Ντιλέο με 11 και Γιάνκοβιτς με 10 πόντους οι δύο που ξεχωρίζουν, μαζί με τον εξαιρετικό Μάντζαρη.

Ο Άρης έχει 8/12 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ (5-4), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 8 λάθη. Πρώτος σκόρερ με 7 πόντους ο Κάουαν.

Καλύτερη η εικόνα του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο, στην επίθεση όμως. Η άμυνα παραμένει απογοητευτική, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μπαίνει με προβάδισμα 25 πόντων στην τέταρτη περίοδο και να χρειάζεται απλά μια καλή διαχείριση/συντήρηση για να μην απειληθεί έως το τέλος.

Το τελικό 96-64 βρίσκει τον ΠΑΟΚ θριαμβευτή και τον Άρη να…ψάχνεται πως μπορεί να επανέλθει από μία τέτοια ήττα.