Ο φετινός τίτλος στο Moto GP κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό το πρωί της Κυριακής (16/10) στην Αυστραλία.

Νικητής στο Philip Island αναδείχθηκε ο Άλεξ Ρινς με Suzuki, σε έναν αγώνα που είχε ανατροπές και ιδιαίτερες συγκινήσεις! Μεγάλος κερδισμένος του grand prix ωστόσο ήταν ο Πέκο Μπανάια της Ducati που πήρε την 3η θέση και ωφελήθηκε από τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Ο Φάμπιο Κουαρταραρό της Yamaha εγκατέλειψε και έτσι Μπανάια αύξησε τη διαφορά του στη κορυφή της βαθμολογίας στους 14 βαθμούς. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο 8 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Μαρκ Μάρκεθ με Honda.

Με δύο αγώνες να απομένουν ο Μπανάια (Μαλαισία και Βαλένθια) ο Μπανάια φαντάζει πολύ δύσκολο να απωλέσει τον τίτλο!