Το Moto GP βρέθηκε στην Μαλαισία για τον προτελευταίο αγώνα της σεζόν! Ο τίτλος οδεύει προς τον Μπανάια με την στέψη να παίρνει παράταση για τον τελευταίο αγώνα.

Ο Χόρχε Μαρτίν ήταν απόλυτος κυρίαρχος στις κατατακτήριες, παίρνοντας την pole position με εντυπωσιακό χρόνο που συνιστά ρεκόρ πίστας 1:57:790. Νικητής ωστόσο στο Grand prix αναδείχθηκε ο εν δυνάμει παγκόσμιος πρωταθλητής, Πέκο Μπανάια!

Η μάχη ήταν σκληρή με τον οδηγό της Ducati να επικρατεί τελικά του Ενέα Μπαστιανίνι που πίεζε μέχρι τον τελευταίο γύρο. Αυτή η επικράτηση θα μπορούσε να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα στον Μπανάια αν δεν ανέβαινε στο βάθρο ο Φάμπιο Κουαρταραρό.

Έτσι ο τίτλος θα κριθεί στον τελικό της Βαλένθια! Ο Μπανάια πηγαίνει στην Ισπανία ως το απόλυτο φαβορί έχοντας διαφορά 23 πόντων.