Τι έγινε σήμερα στη Ligue 1.

Η Μαρσέιγ τέθηκε αντιμέτωπη με τη Λιόν στο «Velodrome» στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το «διπλό» στη Μασσαλία με 3-0 κι «έπιασαν» τη Λανς στους 55 βαθμούς.

Οι παίκτες του Χόρχε Σαμπαόλι παρέμειναν δεύτεροι, με τη Ρεν να είναι πλέον στο -3.

Ύστερα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο ο Καστέλο Λουκεμπά βρήκε δίχτυα στο 55’, με ωραίο σουτ στην κάτω αριστερή γωνία.

Ο Μούσα Ντεμπελέ «σφράγισε» την επικράτηση της ομάδας του στο 76’, όταν πήδησε για να εκμεταλλευτεί τη σέντρα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πίσω από τον τερματοφύλακα, στην κορυφή της εστίας.

Στο 88’ ο Τέτε έδωσε στον Καρλ Τοκό Εκαμπί, για το τελικό 0-3.

Στα παιχνίδια που προηγήθηκαν, η Νις κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Μπορντό χάρη στο γκολ του Ντελόρ στο 74’ κι έμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι της εξόδου στο UEFA Champions League.

Η Μονακό δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ανζέ, της οποίας επικράτησε με 2-0 εντός έδρας.

Ο Μπαμπά με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 42’ και ο Μπεν Γεντέρ «κλείδωσε» τη νίκη τους στο 61’.

Εύκολο έργο είχε και ο Τρουά στο «Stade De I Aube». Έκαμψε με 3-0 την αντίσταση της Λιλ με γκολ των Ταρντιέ στο 43’ και στο 86’ με πέναλτι και Ουγκμπό στο 55’ πάλι με πέναλτι.

Εντός έδρας πανηγύρισε και η Μπρεστ, 2-0 την Κλερμόν, έχοντας ένα καλό… δίλεπτο! Σκόρερ χρίστηκαν οι Μπρασιέ στο 60’ και Μουνιέ στο 62’.

Χωρίς νικητή τελείωσε η αναμέτρηση στο «Mosson», ανάμεσα στη Μονπελιέ και τη Μετς. Οι δύο αντίπαλοι ήρθαν ισόπαλοι, 2-2.

Ο Ντελέν στο 24’ και ο Μαφουτά στο 70’ έφεραν σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, οι «μπλε» έφεραν τον αγώνα στα ίσα με τον Σουκέ στο 80’ και με τον Γουάχι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ρεμς, από την πλευρά της, άλωσε το «Stade Du Mouustoir». Κέρδισε με 2-1 τη Λοριάν με τον Ελ Μπιλάλ Τουρέ να βρίσκει δίχτυα στο 59’. Είχαν προηγηθεί τα γκολ του Ζενέλι στο 17’ και του Μοφί στο 32’.