Σημείωσε και τα τρία γκολ των γηπεδούχων.

Η Λανς υποδέχθηκε στο «Stade Bollaert Delelis» την Τουλούζ, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την όγδοη νίκη τους απέναντι στη συγκεκριμένη αντίπαλο στα τελευταία έντεκα ματς τους, με 3-0.

Το γκολ που άνοιξε το σκορ σημείωσε ο Λοΐς Οπεντά στο 60’. Αφού εκμεταλλεύτηκε μια ωραία ψηλή σέντρα μέσα στην περιοχή έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο κέντρο της εστίας και πίσω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 86’, με την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά πλευρά της εστίας.

Το χατ τρικ ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, στέλνοντας την μπάλα χαμηλά μέσα από το αριστερό δοκάρι.

Η Λανς είχε χάσει, στο πρώτο μέρος, μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 17’ με τον Σέκο Φοφανά.

Ο 27χρονος μεσοεπιθετικός έχασε και πέναλτι, στο 50’. Την εσχάτη των ποινών χρεώθηκε ο Στιν Σπέρινγκς, ο οποίος ανέτρεψε αντίπαλο μες στην περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, είδαν τον Ζακαρία Αμπουκλάλ να σπαταλάει καλή ευκαιρία στο 34’.

Από τη δεύτερη θέση της κατάταξης συνεχίζουν οι νικητές, δέκατη παρέμεινε η Τουλούζ.