Τι έγινε στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Στο «Auguste Delaune» δοκιμάστηκε η Μαρσέιγ, απέναντι στη Ρεμς, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και απόλυτα λογικά έμειναν στο μηδέν.

Στο δεύτερο οι παίκτες του Χόρχε Σαμπαόλι ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά χρειάστηκε να φθάσουμε στο 83’ για να πετύχουν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Το έβαλε ο Γκέρσον Σάντος Ντα Σίλβα στο 83’.

Στις νίκες, ύστερα από τέσσερις αγώνες χωρίς «τρίποντο», επέστρεψε η Λιλ. Υποδέχθηκε και κέρδισε με 1-0 το Στρασβούργο χάρη στο γκολ του Τσελίκ στο 85’, μέσα στην περιοχή.

Με 1-0 κέρδισε και η Νις, την Τρουά. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τουράμ πήρε την πάσα από τον Γκεσάντ και κάρφωσε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία.

Η Ρεν διέλυσε με 5-0 τη Λοριάν στο «Roazhon Park», με τους Μπουριζό στο 17’, Τεριέ στο 19’, Τραορέ στο 47’, Τε στο 79’ και Λαμπόρντ στο 90’+2’ να χρίζονται σκόρερ.

Ωστόσο, ο Ναγέφ Αγκέρντ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ματς, καθώς αποβλήθηκε στο 57’.

Την ανατροπή έκανε η Ναντ, 5-3 την Μπορντό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Νιανγκ στο 6’ και Ντιλροσούν στο 18’.

Ο Κουλιμπαλί μείωσε στο 47’ και ο Μάνγκας με αυτογκόλ έκανε το 2-2.

Η Μπορντό πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Κουατένγκ στο 67’, αλλά ο Κουλιμπαλί που διπλασίασε τα τέρματά του στο 72’, ο Σιμόν στο 76’ και ο Μπουκαρί στο 89’ έφεραν τα πάνω-κάτω στο «Beaujoire».

Ισόπαλες, 2-2, ήρθαν Κλερμόν και Ανζέ στο «Stade Gabriel Montpied». Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τους Τσο στο 37’ και Τραορέ στο 44’.

Οι γηπεδούχοι, όμως, ισοφάρισαν με τον Μπαγιό στο 71’ και με τον Ντα Κούνια στο 82’.

Με το «διπλό» από το «Saint Symphorien» έφυγε η Μπρεστ. Το γκολ του Μπελαγί στο 27’ ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη επί της Μετς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Τζέμερσον στο 78’ και Αλεξάντρ Ουκιτζά ένα λεπτό αργότερα.