Επιτέλους, νίκη για τους Ανδαλουσιάνους.

Η Κάντιθ έμεινε «όρθια» στο «Jose Zorrilla», κερδίζοντας με 1-0 τη Βαγιαδολίδ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα, έπειτα από πέντε διαδοχικές ήττες.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, παρέμειναν από πάνω τους στην κατάταξη με έναν βαθμό διαφορά.

Ο Άλβαρο Νεγρέδο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τους παίκτες του Σέρχιο. Πήρε μια τέλεια σέντρα από τον Χοσέμπα Θαλντούα βαθιά μέσα στην περιοχή και, αφού κοντρόλαρε με τη μία, έκανε σουτ ακριβείας, στέλνοντας την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία.

Στο 60’ ο Όσκαρ Πλάνο πήρε ωραία πάσα στην άκρη της περιοχής κι έκανε έξοχο σουτ προς την εστία, αλλά στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι κι έτσι δεν μπόρεσε να σκοράρει για το συγκρότημα του Πατσέτα.