Ο Σαν Γουάισμαν «μίλησε» τελευταίος.

Η Ρεάλ Βαγιαδολίδ και η Αλμέρια συναντήθηκαν στο «Jose Zorrilla», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της La Liga, με τους γηπεδούχους να φθάνουν στη νίκη με 1-0.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σαν Γουάισμαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, λυτρώνοντας τους γηπεδούχους.

Αφού βρήκε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή, εκμεταλλευόμενος μια ωραία σέντρα, έστειλε την μπάλα μέσα από το αριστερό δοκάρι με καταπληκτικό σουτ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη τους, έπειτα από δύο ήττες και μία ισοπαλία. Έτσι, «έπιασαν» την αντίπαλό τους στην κατάταξη, με τέσσερις βαθμούς, όσους έχουν και οι Χιρόνα, Ράγιο Βαγιεκάνο και Εσπανιόλ.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες, όχι όμως ιδιαίτερα απειλητικές στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο οι παίκτες του Χουάν Χοσέ Ρόχο Μαρτίν ζήτησαν και πέναλτι, έπειτα από ανατροπή του Χουάν Χοσέ Ναρβάες από αντίπαλο μες στην περιοχή.

Ο διαιτητής, όμως, αφού εξέτασε το VAR έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.