Πλούσια δράση στην πρεμιέρα της La Liga  με τις συναρπαστικές αναμετρήσεις του Σαββάτου.

Θέλτα και Εσπανιόλ έδωσαν το πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς με στόχο το πρώτο τρίποντο για να ξεκινήσουν με το δεξί στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Στα χασομέρια του πρώτου μέρους είχαμε γκολ στο Μπαλαΐδος από την πλευρά της γηπεδούχου.

Ο Iago Aspas  πήρε μια φοβερή πάσα, και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με όμορφο τελείωμα έστειλε την μπάλα χαμηλά, στην αριστερή γωνία της εστίας.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε γκολ και θέαμα και από τις δύο ομάδες.

Αρχικά στο 63′ η γηπεδούχος έκανε το 2-0 και ήταν πολύ κοντά να πάρει το τρίποντο. Ο Goncalo Paciencia  μετά από μια σέντρα πήδησε και με τέλεια κεφαλιά έστειλε την μπάλα μέσα από το δεξί δοκάρι.

Η συνέχεια ήταν για την φιλοξενούμενη που δεν το έβαλε κάτω.

Αρχικά στο 72′ μετά την επαναφορά η μπάλα έφτασε στα πόδια του Exposito που βρισκόταν ακριβώς έξω από την περιοχή. Χωρίς να το σκεφτεί πολύ έπιασε μια βολίδα και έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία, χωρίς  ο Agustin Marchesin να μπορεί να αντιδράσει.

Τελικά στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η λύτρωση για την Εσπανιόλ και η τραγωδία για την γηπεδούχο.

Ο Joselu  εκτέλεσε πέναλτι και ο Agustin Marchesin βρήκε τη μπάλα στην επαναφορά και την έστειλε στα δίχτυα.